ככה זה מרגיש להיות איש הייטק בשוק תחרותי

המונח 'עבודה בהייטק' הפך כבר בשנות ה-90 לחלום הרטוב של רבים. ובאמת- מאז ועד היום ובאופן עקבי לענף ההייטק יש תדמית כל כך חיובית שאם עד לפני 20 שנים כל אמא יהודיה קיוותה שהילד שלה יגדל להיות רופא או עורך דין, הרי שכיום היא תקווה שהילד יגדל להיות מהנדס מחשבים.

ככה זה מרגיש להיות איש הייטק בשוק תחרותי
08 - 01 - 18

המונח 'עבודה בהייטק' הפך כבר בשנות ה-90 לחלום הרטוב של רבים. ובאמת- מאז ועד היום ובאופן עקבי לענף ההייטק יש תדמית כל כך חיובית שאם עד לפני 20 שנים כל אמא יהודיה קיוותה שהילד שלה יגדל להיות רופא או עורך דין, הרי שכיום היא תקווה שהילד יגדל להיות מהנדס מחשבים. 

ולמרות זאת, כמו בכל דבר אחר בחיים- אין מושלם ולא הכול ורוד. כבר נחשפנו בעבר לפיצוצה של בועת הדוט.קום בשנת 2000-2001 ושוב היינו עדים לירידה כללית בשוק עקב המשבר הכלכלי העולמי של 2008. מעבר לכך כבר שנים רבות ששוררת בענף תחרות עזה בין החברות, שגם משפיעה בסופו של דבר גם על מצב העובדים. 

אז מה באמת המצב של אנשי ההייטק? ואיך התחרות הטבעית שנוצרה עם השנים משפיעה עליהם? האם הם מרוויחים מהתחרות או בעצם סובלים ממנה?

בהחלט שאלה טובה ומעניינת ואגב, אם תשאלו את אותה השאלה איש הייטק אקראי, כנראה שהוא יענה לכם שהתחרות משפיעה בראש ובראשונה על שעות העבודה שהוא נדרש להשקיע. ולמה? משום שהרצון העז של החברה להיות הראשונה שמשחררת מוצר חדש לשוק גורם לה באופן ישיר ללחוץ על העובדים להשקיע יותר שעות עבודה. 

בהייטק ובדיוק כמו בסיפור "דירה להשכיר" התנאים מעולים והשכנים טובים, מצד שני זה לא אומר שהעובדים מעוניינים הלכה למעשה לעבור דירה ולגור במשרדי החברה. עם זאת זה מה שרבים מהם מרגישים מכיוון שבהיי-טק אם תרצו או לא תרצו מבלים המון שעות בעבודה- הרבה יותר זמן מאשר בתחומים אחרים.

בנוסף, העבודה השוטפת והצמודה של רוב החברות עם ממשקים בחו"ל מוביל לכך ששעות העבודה גם אינן סטנדרטיות ועובדים נדרשים להתאים עצמם לשעות העבודה בחו"ל, לרבות לעבוד בלילה או בסופי שבוע ובחגים.

אבל, עבור רבים כל זה בהחלט משתלם ממספר סיבות. הראשונה היא סיפוק מקצועי- עבודה בהייטק כוללת אתגרים רבים, גיוון, שינויים מהירים וגם ידיעה שמה שאתם עושים היום עשוי להשפיע על כל העולם מחר .

זאת ועוד, כשיש תחרות גבוהה על טאלנטים, יש לה השפעה ישירה גם על חשבון הבנק. כאשר חברת היי-טק מעוניינת לפתח מוצר מורכב במיוחד, היא רוצה לגייס את המוחות הטובים ביותר – וגם מוכנה לשלם על זה, לתגמל אותם ולפנק אותם בתנאי השכר, בהטבות, באירועי חברה מפנקים, בבונוסים ועוד ועוד...

במילים אחרות, התחרות העזה בין החברות בתוך הענף הופכת את עבודתם של אנשי ההיי-טק למאומצת יותר באופן קבוע, אך בד בבד היא גם מספקת להם אתגרים וכפועל יוצא מתרומתם מפרגנת להם במשכורות גבוהות ובסביבת עבודה מפנקת. 

אז איזו מסקנה כדאי להפיק מכל זה? ובכן, החוכמה האמיתית היא להבין שמשולבים פה גם חסרונות וגם יתרונות ולהיות מודעים גם לאלה וגם לאלה. מעבר לזה, בכדי להתמיד בעבודה לאורך זמן במקום מסוים, כדאי לוודא שהחברה נמצאת בנקודה המתאימה לחייכם האישיים. למשל, חברת סטארט-אפ הנמצאת במרוץ להוציא ראשונה את האפליקציה המגניבה והחדשנית שלה תחפש מפתחים נמרצים, חרוצים, כאלה המוכנים לעבוד עד השעות הקטנות של הלילה. לעומת זאת, חברה ותיקה ומבוססת יותר תתאים יותר לעובדים שחשוב להם לשמור על איזון בין עבודה לבין בית ומשפחה. זהו את המקום הספציפי שבו אתם נמצאים כרגע בחיים שלכם ועל פי זה בחרו את מקום העבודה המתאים יותר. 

Contact Us

  • Email: info@teslink.co.il
  • Phone:03-6111444
  • Fax:03-7525777
  • Address: Ramat-Gan branch: 11 Menachem Begin st.

Our Partners