10 עובדות מפתיעות על מחשבים שאין סיכוי שאתם מכירים

לא משנה עד כמה מקצועיים אתם, לא בטוח שיהיה לכם קל לנהל סמול טוק עם אדם שאינכם מכירים או להפוך למרכז העניינים באירוע הגיבוש הבא בעבודה. בסיטואציות כאלה יש צורך בכישורים מסוג אחר ובעיקר ביכולת לנהל שיחה שלמה על שום דבר ועדיין לעורר עניין.

10 עובדות מפתיעות על מחשבים שאין סיכוי שאתם מכירים
10 - 01 - 18

אז על מה כבר אפשר לנהל שיחות עם אנשים מהעבודה מבלי להגיד אף מילה על עבודה? אספנו כאן עובדות מענינות שמתאימות בול לחובבי טכנולוגיה. קראו ושמרו, הן בטח יסייעו לכם להפוך לנינג'ות (ולא גרם אחד פחות!) של סמול טוק. 

הנה 10 עובדות על מחשבים שככל הנראה כמעט אף אחד לא מכיר, אבל מממש כיף לספר:

1. התוכניתן הראשון בהיסטוריה היה דווקא- אישה. אמנם גם בימינו אנו יש עדיין יותר מהנדסי תוכנה מאשר מהנדסות תוכנה ולמרות זאת פורצת הדרך הראשונה הייתה דווקא אישה בשם עדה לאבלייס - מתמטיקאית בריטית. כבר בשנת 1843 היא כתבה אלגוריתם לחישוב מספרי ברנולי שנחשב לאלגוריתם הראשון אי פעם שיועד להטמעה על מחשב. כבוד!

2. הבאג הראשון שנתגלה במחשב כשמו כן הוא- היה... חרק! הראשון שהשתמש במילה באג בכדי לתאר תקלה טכנית היה אמנם תומאס אדיסון וכבר בשנת 1878, אבל מי שממש הכניסה את המילה לשימוש היתה אישה בשם גרייס הופר (שמים לב למוטיב החוזר? שוב אישה...). בשנת 1947 הופר עבדה בחיל הים האמריקאי על המחשב שכונה: "מארק " וגילתה שהוא תקול. בדיקה נוספת מצאה את הסיבה לתקלה: חרק שנכנס לתוך המחשב. זו גם הפעם הראשונה שבוצעה פעולה שמאז ועד היום מכונה: די-באג והחרק נשלף אחר כבוד החוצה.

3. המילה computer באנגלית צצה לראשונה בספר עתיק כבר ב- 1613. זה אמנם המון זמן לפני שמישהו בכלל דמיין מחשב בדמיונו הכי הפרוע, אבל, זו האמת- מדובר בספר של בריטי בשם ריצ'רד בריית'ווייט שהשתמש במילה הזו בכדי לתאר אדם שהיה מצוין בביצוע חישובים.

4. המגזין פלייבוי משמש עד היום מומחי עיבוד תמונה לצרכי עבודה. איך זה ייתכן? ובכן, מאז 1973 משתמשים בתחום עיבוד התמונה בתמונה של דוגמנית בשם לנה סודרברג שפורסמה במקור בגיליון נובמבר 1972. אומרים שהסיבה העיקרית לכך היא שמדובר בתמונה יוצאת דופן מבחינת שילוב הצבעים, המגוון של הפרטים, הצללה טובה ועוד מאפיינים שמאוד חשובים לעיבוד תמונה. 

5. העכבר הראשון היה עשוי מ...עץ! כן, ואם עד היום לא ידעתם, הוא הומצא על ידי דאג אנגלבארט בשנת 1964. 

6. כמה פעמים אתם ממצמצים בדקה? באופן טבעי כנראה ש- 20 פעמים בכל דקה, אבל אם יבדקו את זה כשאתם עובדים מול מסך מחשב, המספר ירד ל- 7 פעמים בלבד לדקה.

7. קיימות לא פחות מאשר 698 שפות פיתוח ידועות, כך שאם מפתחי כל העולם היו מתאחדים ועוברים לגור במדינה אחת, הם כנראה היו ממוקמים במקום השלישי בעולם בקרב המדינות שדוברים בהן הכי הרבה שפות שונות. שאפו! 

8. הוירוס הראשון הומצא ללא שום כוונת זדון. מי התחיל עם כל זה? יהודי בשם פרד כהן. ב- 1983 הוא המציא תוכנה שנכנסת למחשב, מעתיקה את עצמה שוב ושוב ומועברת ממחשב למחשב דרך פלופי דיסק. הוא רצה רק להוכיח שדבר כזה אפשרי ובטח שלא להרע למישהו. הקטע המצחיק עוד יותר הוא שכהן דווקא מפורסם בזכות משהו אחר שעשה- הוא המציא את האנטי וירוס הראשון לוירוס הראשון (=פתרון לבעיה שהוא בעצמו יצר). לזה קוראים- לרקוד על כל החתונות! 

9. הסיסמא להפעלת טילי האטום האמריקאיים הייתה למרבה התמיהה במשך 8 שנים: 00000000. אבל אל תבנו על זה כי מאז בטח שינו את זה. נסו עכשיו: 11223344...

10. משחק המחשב הראשון פותח על ידי האקרים. זה לקח 200 שנות אדם לפתח אותו והוא נחשב לאבי משחקי המחשב מסוג מלחמת הכוכבים, אבל העובדה העוד יותר מעניינת פה היא שהמשחק הזה שפותח על ידי סטיב ראסל וצוותו ב- 1962 מעולם לא פותח בכדי לייצר רווחים. למרות שהיה הצלחה גדולה בקרב הסטודנטים בקמפוס MIT, לא נרשמו עליו זכויות יוצרים והוא פותח רק לצורך שעשוע החברים. 

רוצים עוד? יש המון, למשל...: ב 1936 הרוסים המציאו מחשב שיכול לרוץ על המים, ב 1988 כשהאינטרנט האמריקאי שותק לגמרי רק בגלל באג, היה נורווגי אחד שהציל את רשת האינטרנט הנורווגית בזכות פעולה פשוטה של... הוצאת התקע מהשקע ו... טוב, אתם מוזמנים לקחת את זה מכאן ולהמשיך הלאה... אספו מספר אנקדוטות שכאלה ושמרו בזכרון הקשיח שלכם. הנאה צרופה מובטחת וגם שיחה קולחת !

צור קשר

  • דוא"ל: info@teslink.co.il
  • טלפון:03-6111444
  • פקס:03-7525777
  • כתובת: סניף רמת גן: רחוב מנחם בגין 11,
    מגדל רוגובין-תדהר

השותפים שלנו