למה קרסה לי האוטומציה למובייל?

זה לא סוד שיש באז רציני סביב עולם האוטומציה על ענפיו השונים – בדגש על DevOps ואפליקציות ווב ומובייל. יש המון השקעות, מגמות ופיתוחים חדשים ושינויים בתחום ואת חלקם אביא כאן.

למה קרסה לי האוטומציה למובייל?
13 - 12 - 18

שינוי חשוב שקשור בעקיפין לפיתוחים עתידיים הוא העובדה שהחל מהראשון לינואר 2019, Java (לא בגרסת הקוד הפתוח) תעלה כסף – והרבה, החל מגרסת 8SE. שינוי זה עלול להשפיע על כל פיתוחי Java שמשתמשים ברכיבים בתשלום – כולל Selenium, Jenkins ועוד. קשה להעריך כרגע אם ומה תהיה העלות, אך יש לעקוב אחר המגמות והשינויים הבאים שיהיו בכלים אלה. אחת האפשרויות היא, שיעשו שינויים ושימוש רק ברכיבים חינמיים על מנת לשמור על המצב הקיים.

שינוי נוסף, טכני במהותו, קשור למגמת הפיתוח של Selenium. עם הזמן עוד ועוד רכיבים "מנותקים" מSelenium ויוצאים לספריות חדשות – בתקווה שהקהילה תמשיך בפיתוחם. המטרה של מגמה זו, היא להפוך את Selenium להיות כמה שיותר קרוב לפרוטוקול WebDriver ללא "תוספים מלאכותיים". שני רכיבים שהוסרו (לפחות בגרסת .NET, אבל בהמשך ככל הנראה גם בשפות אחרות) הינם ExpectedConditions ו- PageFactory.

רכיב ה- PageFactory הוא חשוב במיוחד מאחר והוא קשור לכל הפיתוחים מבוססי Page Object Model של Selenium.

בעבר, בדיקות מובייל היו חלק אינטגרלי מSelenium אך בעקבות המגמה שדיברנו עליה, רכיב זה נותק והפך בהמשך למה שכולנו מכירים כ- Appium Client. בהמשך למגמה זו, בה Selenium מתמקד בפרוטוקול WebDriver, שונו כמה רכיבים נוספים – מה שגרם ניתוק מוחלט מ- Appium Client שמבוסס כולו על Selenium.

השינוי העיקרי הוא ב- Constructors, שלא מאפשר יותר העברת אובייקט מסוג Capabilities אלא מבקש להעביר אובייקט מסוג Options שבתורו הופך ל- Capabilities הרצויים, בצורה שקופה למפתח. התוצאה של שינוי זה הינה, שלא ניתן יותר להשתמש ב- Appium Client (עלול לשבור את כל בדיקות המובייל) עד שיתבצעו התאמות מתבקשות על ידי הקהילה או שייעשה פיתוח פנימי שיאפשר העברה של Capabilities ל- WebDriver. 

מתי תחוו את זה? כאשר תעדכנו גרסא של Selenium לגרסא שבה לא נתמכת יותר העברה של Capabilities. 

אז למה לי לעדכן גרסא? שדרוג כזה הוא בלתי נמנע מאחר וגם הפרוטוקול וגם ה Browser והWeb Deriver מתעדכנים כל הזמן ללא קשר קורלציה ל Selenium.

הכותב: רועי סבג, מנהל תחום אוטומציה בחברת Teslink

צור קשר

  • דוא"ל: info@teslink.co.il
  • טלפון:03-6111444
  • פקס:03-7525777
  • כתובת: סניף רמת גן: רחוב מנחם בגין 11,
    מגדל רוגובין-תדהר

השותפים שלנו